Zaburzenia lękowe nazywane też powszechnie zaburzeniami nerwicowymi lub po prostu nerwicą, stanowią grupę zaburzeń psychicznych o bardzo zróżnicowanych objawach. Mogą objawiać się poprzez przyspieszenie akcji i kołatanie serca. Czasami występują: trudności w oddychaniu i  duszność, uczucie napięcia wewnętrznego, nerwowość, drżenie ciała. Często są to: zawroty głowy, nudności, zwiększona potliwość. Niektórzy sportowcy obserwują także inne niespecyficzne objawy obejmujące emocjonalność jak i wynikające  z pobudzenia układu wegetatywnego.

Zaburzenia lękowe z uwagi na swoje  rozpowszechnienie, obejmują  znaczący odsetek populacji. Są pośród nich także osoby uprawiające sport. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dotyczy to nie tylko naszej kondycji fizycznej, lecz także funkcjonowania psychicznego.

Nie oznacza to jednak, że osoby uprawiające sport nie doświadczają problemów zdrowotnych, czy emocjonalnych. Bywa nawet, a dotyczy to sportowców wyczynowych, że są oni bardziej narażeni na stres niż większość z osób nie uprawiających sportu.

Profesjonalni sportowcy zmagają się z tymi samymi problemami, które mogą być powodem lęku lub zaburzeń nastroju u osób nie uprawiających sportu. Nerwica u sportowców może wykluczyć dalszą karierę, dlatego warto diagnozować i leczyć to zaburzenie.

Czym jest nerwica u sportowców

Istnieją jednak stresory, które dotykają tylko i wyłącznie sportowców wyczynowych. Mogą one przyczyniać się do występowania lub nasilenia nerwicy. Do takich czynników (stanowiących  swego rodzaju źródło lęku) u sportowców można zaliczyć:

  • wyśrubowane wymagania fizyczne i psychologiczne, których doświadcza sportowiec
  • wymagania środowiskowe, oczekiwania i „presja do działania” na najwyższym poziomie
  • problemy w relacjach interpersonalnych
  • obawy dotyczące wyborów i kierunku życia

Pomimo rozlicznych dolegliwości psychicznych i objawów somatycznych (dotyczących ciała), z którymi borykają się osoby z nerwicą, wspólne dla nich wszystkich jest odczuwanie lęku. Lęk jest objawem bardzo często zgłaszanym lekarzowi psychiatrze, czy też podczas wizyty u psychologa sportu. Nie jest on synonimem strachu, a różni się od niego swoją irracjonalnością. Jest emocją wynikającą z przewidywanego lub „wyobrażonego” zagrożenia.

Fobie i nerwice u sportowców

Przyjmuje się, że podstawową przyczyną zaburzeń lękowych jest czynnik psychologiczny.

Zgodnie z klasyfikacją europejską do grupy zaburzeń lękowych zaliczamy:

  • fobie ,
  • zaburzenia lękowe z napadami lęku – czyli lęk paniczny,
  • zaburzenia lękowe uogólnione (angielski skrót: GAD) określane często potocznie jako nerwica lękowa,
  • mieszane zaburzenia lękowo – depresyjne,
  • ostra reakcja na stres (trauma),
  • zaburzenia stresowe pourazowe ( z ang. PTSD) ,
  • zaburzenia adaptacyjne
  • za­burzenia dysocjacyjne (konwersyjne),
  • zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (czyli zaburzenia charakteryzujące się  różnorodnymi objawami somatycznymi),
  • zabu­rzenia obsesyjno-kompulsyjne (ang. OCD) czyli nerwica natręctw.

Objawy nerwicy

Objawy zaburzeń nerwicowych są bardzo różnorodne. Jeżeli cierpisz z powodu występujących zaburzeń lękowych, podstawowym objawem, z którym zgłosisz się do lekarza psychiatry jest lęk uogólniony czyli ciągłe poczucie zagrożenia (bez uchwytnej przyczyny) trwożliwego wyczekiwania, niepokoju, obawy.

Gdy wystąpi u Ciebie atak paniki – przypływ lęku jest nagły i osiąga kulminację w ciągu kilku minut. Gdy cierpisz z powodu fobii, odczuwasz lęk w pewnych sytuacjach. Nerwica u sportowców z powodu specyficznego trybu życia może być relatywnie częstym i niekomfortowym zaburzeniem

W przypadku zespołu natręctw, odczuwanemu lękowi towarzyszą obsesyjne myśli i irracjonlane czynności, które wykonujesz pomimo poczucia ich absurdalności.

Diagnostyka zaburzeń lekowych

Rozpoznanie nerwicy stawiane jest w oparciu o badanie psychiatryczne, czyli  przeprowadzenie  dokładnego wywiadu z pacjentem i w miarę możliwości z jego bliskimi, ocenę stanu zdrowia somatycznego czyli stan ogólnomedyczny, analizę badań laboratoryjnych (morfologia, poziom niektórych hormonów i innych wskaźników), czasem badań obrazowych. Pamiętaj, że prawidłowej oceny Twojego stanu zdrowia psychicznego  i włączenia niezbędnej terapii, w tym stosowania leków przeciwlękowych może dokonać jedynie specjalista psychiatra.

Nerwica u sportowców – leczenie

W leczeniu zaburzeń lękowych, zarówno u sportowców jak i u osób które nie uprawiają sportu wyczynowo, stosuje się psychoterapię lub korzysta się z farmakoterapii. W MentalExpert łączymy obie metody, co zwiększa skuteczność terapii.

Jeśli zauważasz u siebie opisywane powyżej objawy, bez względu na to czy jesteś profesjonalistą, czy osobą  uprawiającą sport amatorsko, a nasuwają Ci się wątpliwości odnośnie swojego samopoczucia, gdy osiągane przez Ciebie  rezultaty odbiegają od Twoich możliwości, gdy  bliskie Ci osoby i trenerzy  niepokoją się Twoim zachowaniem, nie wahaj się – warto byś skontaktował się z MentalExpert.

Im szybciej postawimy właściwą diagnozę, tym lepsze będą efekty leczenia. Pamiętaj, że jako sportowiec możesz stosować leczenie farmakologiczne wyłącznie pod nadzorem specjalisty.

Zadzwoń pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę w gabinecie lub konsultację online. Zespół MentalExpert, psychiatra Marcin Koprowski i psycholog Agnieszka Tybus, odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące nerwicy u sportowców lub innych objawów, które mogłyby Cię zaniepokoić. Także tych, które powodują dyskomfort lub wpływają niekorzystnie na Twoją satysfakcję i zadowolenie z życia.