Techniki relaksacyjne
Celem każdego sportowca jest osiągnięcie jak najlepszego rezultatu na zawodach. Dobry występ związany jest z optymalną prezentacją swoich umiejętności, wypracowanych podczas treningów. Podczas gdy, czynnikiem zakłócającym satysfakcjonujący start może być ostry stres. Silna reakcja stresowa dezorganizuje działanie zawodnika. Tym samym – negatywnie wpływa na poziom wyniku sportowego. Istnieje wiele technik psychologicznych obniżających poziom stresu, które można zastosować w psychologii sportu.
Relaksacja sposobem na stres
Wśród nich znamienne miejsce zajmują techniki relaksacyjne. Ich największą zaletą jest fakt, że są skuteczne. Mają też swoje wady: każda z nich wymaga metodycznego wdrażania, systematycznego treningu i cierpliwości.
Czym jest stres
Stres w sporcie jest zjawiskiem naturalnym i niezbędnym do efektywnego funkcjonowania. Optymalny poziom stresu ma działanie energetyzujące i decyduje o zaangażowaniu w wykonane zadania. Wpływa pozytywnie na osiągnięcia zawodnika. Niewskazany jest zbyt wysoki poziom stresu. Powoduje on lęk, napięcia w ciele, zaburzenia procesu myślenia i koncentracji przed zawodami i w sytuacji współzawodnictwa. Efektywnym sposobem na nadmierne pobudzenie organizmu jest relaksacja. Technika ta służy również regeneracji organizmu. Co jest niezmiernie istotne przy codziennych obciążeniach treningowych.
Techniki relaksacyjne – kontrola mięśni i nie tylko
Jeżeli zajmujesz się sportem, zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym – powinieneś wiedzieć, że umiejętność relaksacji jest kluczowa. Stanowi podstawę kontrolowania mięśni. Można ją zdefiniować jako brak napięcia. Klasyczna wersja relaksacji polega na koncentracji na grupach mięśniowych i ich rozluźnianiu.
Mogą temu towarzyszyć ćwiczenia polegające na skupieniu się na spokojnym, rytmicznym oddychaniu. W sporcie najczęściej stosuje się dwie metody:
- relaksacja progresywna Jacobsona
- trening autogenny Schultza.
Techniki relaksacyjne mają za zadanie pomagać na bieżąco w trakcie ćwiczeń a także przed większym wyzwaniem sportowym.
Relaksacja progresywna
Technika ta realizowana jest poprzez na naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni. Ma prosty schemat. Polega na przechodzeniu od jednej partii mięśni do następnej.
Zawodnik poddawany tej relaksacji odpręża po kolei cztery segmenty ciała:
- ramiona,
- twarz, szyja, barki i górna część pleców,
- brzuch i dolna część pleców,
- biodra i nogi.
W trakcie pracy z zawodnikiem w celu użycia relaksacji progresywnej uczy się go napinać każdą grupę mięśni przed jej rozluźnieniem.
W ten sposób zawodnik zwiększa swoją wrażliwość na to, kiedy w jego ciele pojawia się napięcie i gdzie ono jest umiejscowione. Stosując relaksację progresywną przygotowujesz siebie do szybkiej identyfikacji napięcia i jego automatycznej likwidacji. Nie zniechęcaj się długością sesji treningowych, trwających zwykle około trzydziestu minut. Kiedy opanujesz tę technikę, będziesz w stanie szybko wejść w stan rozluźnienia.
Trening autogenny
To technika wywodząca się z nurtu autohipnozy. Polega ona na dostarczaniu zawodnikowi sugestii na temat odczuć w ciele. Podczas sesji wywołuje się wrażenie ciężkości w ciele, wrażenie rozprzestrzeniającego się w ciele ciepła, uspokaja się pracę serca, uspokaja oddech, wywołuje wrażenie chłodnego czoła. Relaksacja jest wynikiem skupienia uwagi na poszczególnych fragmentach ciała i biernego oczekiwania na relaks. Efektem tej procedury jest wywołanie u sportowca stanu pogłębionego uspokojenia i odprężenia – wypoczynku.
Trening autogenny działa pozytywnie na układ oddechowy i trawienny. Pozwala przezwyciężyć negatywne stany psychiczne, jak niepewność czy lęk. Służy do fizycznej i psychicznej regeneracji organizmu – odbudowuje jego rezerwy energetyczne. Podobnie jak relaksacja progresywna jest czasochłonny i wymaga wytrwałości.
Innymi metodami wykorzystywanymi do osiągnięcia stanu relaksu w sporcie są również hipnoza i medytacja.
Relaks z przewodnikiem – techniki relaksacyjne
Jak wynika z badań, powyżej opisane metody są skuteczne. Regenerują organizm pod względem fizycznym, m.in. obniżają poziom kortyzolu i kwasy mlekowego. Wpływają na psychikę. Poprawiają samoocenę. Pozwalają na racjonalne podejście do problemów. Mają też jednak swoje wady: każda z nich wymaga metodycznego wdrażania, systematycznego treningu i cierpliwości.
Techniki relaksacyjne powinny być wdrażane pod kontrola specjalisty.
Sportowcy różnią się między sobą. Nie wiadomo, która z powyższych technik będzie dla zawodnika dobra, a która nie. Dlatego najlepszym sposobem dla Ciebie jest wypróbowanie kilku z nich. Bez względu na to czy jesteś profesjonalistą, czy osobą uprawiającą sport amatorsko, jeśli nasuwają Ci się wątpliwości odnośnie twoich reakcji na stres, warto skontaktować się z wyspecjalizowanym psychologiem sportu.
Gdy osiągane przez Ciebie rezultaty odbiegają od Twoich możliwości, gdy Ty lub trener niepokoicie się Twoim zachowaniem i poszukujesz skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem nie wahaj się – skonsultuj się MentalExpert .
Zadzwoń pod numer 52 345 71 81 i umów się na wizytę w gabinecie lub konsultację online. Psycholog sportu Agnieszka Tybus pomoże Ci zapanować stresem i nauczy Cię skutecznych technik relaksacji.